B+W PL-C MRC 40,5 mm

100 %
(1 hodnocení)

B+W cirkulárně polarizační filtr 40,5mm MRC - Mosazná obroučka Polarizační filtr : Polarizační filtr obsahuje vrstvu nebo fólii propouštějící paprsky světla jehož vlnění je po průchodu filtrem polarizováno v jedné rovině. Paprsky polarizované odrazem světla, například od lesklých ploch, přicházející do filtru pod úhlem 90° k rovině polarizace filtru, filtrem neprocházejí. Otáčením polarizačního filtru lze tedy odfiltrovat reflexy světla na nemetalických plochách, jako je sklo nebo voda.... Celý popis

Koupit za 2 707 Kč
  • Od nejoblíbenějších
  • Od nejlevnějších
  • Od nejdražších

Popis

B+W cirkulárně polarizační filtr 40,5mm MRC - Mosazná obroučka

Polarizační filtr :

Polarizační filtr obsahuje vrstvu nebo fólii propouštějící paprsky světla jehož vlnění je po průchodu filtrem polarizováno v jedné rovině.

Paprsky polarizované odrazem světla, například od lesklých ploch, přicházející do filtru pod úhlem 90° k rovině polarizace filtru, filtrem neprocházejí.

Otáčením polarizačního filtru lze tedy odfiltrovat reflexy světla na nemetalických plochách, jako je sklo nebo voda.

Při použití polarizačního filtru k redukci reflexů se dosáhne nejlepších výsledků v úhlu cca 35° k odrazné ploše.

Stejnou metodu lze použít ke zvýšení sytosti modré oblohy a zvýraznění detailů v mracích.

Pozor, účinek polarizačního filtru na oblohu se mění v závislosti na poloze fotografa vzhledem ke slunci (jde o tzv. Brewsterův úhel).

Nejvhodnější úhel pro dosažení temně modré oblohy je při poloze slunce v úhlu 90° k objektu.

Větší nebo menší úhly vedou ke snížení úrovně sytosti barvy oblohy.

Kruhové (cirkulární) versus lineární polarizační filtry :

Polarizační filtry jsou dostupné ve dvou provedeních – jako lineární a kruhové (cirkulární).

Tato pojmenování však nemají nic společného s jejich tvarem, ale s orientací světelných vln propouštěných filtrem.

Na pohled oba typy filtrů vypadají stejně, kruhové polarizační filtry jsou však příslušným způsobem označeny na obalu a/nebo objímce filtru.

Není-li žádným způsobem uveden typ filtru, lze předpokládat, že jde o filtr lineární.

Použití lineárních polarizačních filtrů může omezovat nebo zcela redukovat světlo procházející polopropustnými zrcátky, která používají fotoaparáty s autofokusem, a zamezit tak správné činnosti autofokusu a měření expozice. Kruhové polarizační filtry toto světlo neblokují a umožňují tak správnou činnost autofokusu i měření expozice. Máte-li tedy autofokusovou jednookou zrcadlovku (digitální nebo filmovou), doporučujeme používat výhradně kruhové polarizační filtry.

MRC vrstvy:

> Poslední generací vrstvících komor pro výrobu filtrů jsou vysoce rozvinuté high-tech systémy, které pomocí fyzikálních a chemických procesů dosahují vrstev, které jsou podstatně stabilnější a tvrdší než vrstvy zhotovené v konvenčních vrstvících komorách.

> Prochází-li světlo filtrem, dochází na každém rozhraní „světlo-vzduch“ nebo „vzduch-světlo“ k reflexi, při které se část světla odrazí zpět mimo objektiv.

> Normální neupravené sklo způsobuje ztrátu světla při odrazu přibližně 2-4%. Navíc také může docházet k odleskům, které se projeví na fotografii. To je způsobeno rozdílnými indexy lomu skla a vzduchu.

> Tyto vady lze potlačit jedině nanášením tenkých vrstev s různými optickými vlastnostmi na filtr (tzv. vrstvený filtr).

> Firma B+W u MRC (Multi Resistant Coating) filtrů používá pro toto vakuové vrstvení speciální oxidy kovů značně odolné vůči poškrábání a adhezi.

> Tloušťka těchto vrstev je v rozsahu 1/4 vlnové délky světla, což je přibližně 100 až 200 nanometrů.

> Jednotlivá vrstva může redukovat reflexi více než o polovinu.

> Pro redukci reflexí v celém rozsahu vlnových délek viditelného spektra je potřeba použít více vrstev.

> Vysoce rozvinutý systém vrstvení je aplikován ve vakuu na obě strany filtru.

> Vhodnou kombinací pouze několika vrstev může být zůstatková reflexe v celém rozsahu viditelného spektra redukována až na 0,5 %.

Faktor filtru je 2.3–2.8.
Zobrazit více

Parametry

Výrobce B+W
Průměr 40.5 mm
Typ polarizační